Pokud potřebujete rychle něco upravit nebo popř. něco nakreslit… není to vůbec žádný problém. Existuje totiž skvělý online grafický editor od týmu Pixlr, který se vám otevře přímo ve vašem prohlížeči.

Je to až k neuvěření, ale opravdu to funguje ba co víc je to prostě skvělý nástroj když nemáte po ruce žádný grafický editor (Adobe photoshop, Gimp, produkty od Zoneru či Corelu atd.).

Co by jste si k tomu ještě přáli? Třeba české prostředí? Splněno, celý program je plně v češtině (což je až k neuvěření). K tomu připočítejte obdobnou paletku nástrojů jako má Photoshop, podporu vrstev, spousty filtrů, sazbu textů, ukládání grafik do 5 typů souborů (JPG, PNG, BMP, TIFF, PXD – formát editoru s podporou vrstev) nebo také podpora sociálních sítí (Facebook, Flicker apod.) a mnoho dalšího.

Téměř jako Photoshop

Grafický editor Pixlr.com připomíná klasické desktopové obrázkové editory. Nebál bych se tvrdit, že řadu z nich předčí. K dispozici je klasická „programová nabídka“, ve které najdete funkce pro ukládání a otevírání nových obrázků a řadu dalších. Editoru nechybí panel nástrojů s celou řadou pomůcek pro úpravy snímků i pro tvorbu nových.

Na pravé straně editoru je několik dalších plovoucích panelů připomínajících Photoshop. V navigátoru si můžete prohlédnout, jak vypadá celý obrázek. Hodí se to pro případ, kdy pracujete na zvětšeném výřezu. Pixlr.com je schopen pracovat s vrstvami – další panel proto obsahuje jejich seznam a jednoduché nástroje pro jejich uspořádání. Následuje panel s historií provedených úprav, který lze využít k odvolání jednotlivých kroků.

Tipy a triky pro Pixlr.com

Při otevření fotografie z disku vás asi překvapí, že uvidíte jen její výřez, protože bude zobrazena 1:1. Posouvání pomocí rolovacích lišt není samozřejmě ideální, často budete chtít aplikovat něco z nabídkyFiltrů a vidět, jak snímek vypadá celý. Použijte proto funkci Pohled|Zobrazit vše.

Nechcete být při úpravě obrázků rušeni? Zapněte si celoobrazovkový režim (Pohled|Celá obrazovka). Pixlr.com pak bude vpadat ještě více jako desktopová aplikace.

Pro rychlé označení oblastí použijte Kouzelnou hůlku. Nezapomeňte jí nastavit Toleranci určující, jak moc bude ignorovat drobné rozdíly mezi odstíny jedné barvy. Podle typu obrázku vyzkoušejte rozdílnost výběrů se zapnutou a vypnutou volbou Sousedící.

Nástroj Klonování využijete pro odstranění nechtěných prvků na fotografii. Se stisknutou klávesou Ctrl klepněte do místa, odkud naberete vzorek, poté začněte kreslit tam, kde chcete část snímku tímto vzorkem nahradit. Docela zajímavých výsledků docílíte, pokud cílovou oblast nejprve označíte výběrem.

Oproti některým freewarovým grafickým editorům nabízí Pixlr.com hned několik způsobů vykreslování tahů štětcem. Vyzkoušejte kombinace různě nastavené průhlednosti, rozptylu, difuze a šumu.

Shrnutí

Pixlr.com je zajímavý nástroj, který má velkou šanci stát se nejlepším grafickým editorem fungujícím v prostředí webového prohlížeče. Aby se tak stalo, musí překonat několik překážek.

Napsat komentář